Костадин Костадинов како и врхушката на СДСМ се единствените на кои им блеска економијата

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Костадин Костадинов

Костадин Костадинов како и врхушката на СДСМ се единствените на кои им блеска економијата. Сите останати , граѓани, стопанственици, работници, земјоделци гледаат дека економијата тоне, се заради неспособноста на оваа анти економска власт предводен од Зоран Заев.

Бројките се немилосрдни и тие покажуваат катастрофални тенденции. Еве ги дел од нив.

Од јануари месец 2019 година па се до мај 2019 година, просечната плата е за 1.113 денари по мала од таа која што ја објави Зоран Заев.

Во првиот квартал од 2019 година кога нивото на директни странски инвестиции изнесува само 21,6 милини евра, што е за 90тина проценти помалку од истиот тој прв квартал во 2018 година.

Во вториот квартал имаме исклучително катастрофално ниско ниво на пораст на индустриското производство од 1,33% и истовремено во вториот квартал од 2019 година споредено со вториот квартал во 2018-та година имаме намалување на бројот на работниците во индустријата од 2,3%.

За 15% имаме помалку извршени градежни работи во периодот април-мај 2019-тата споредено со април-мај 2018-тата година. Реализацијата на капиталните инвестиции за речиси половина година не надминува 20%.

Заради ваквата политика на власта економијата германските стопанственици ни ја оценија со НУЛА, над 500 илјади граѓани живеат во сиромаштија, а над 80% од младите не гледаат перспектива во Македонија и сакаат да се отселат.

Ако Костадин Костадинов, Зоран Заев, Кочо Анѓушев или членовите на Меѓународниот Сојуз (невладината на Боки 13 која вмрежува функционери на СДСМ и нивни роднини) ја гледа оваа година како успешна, огромен број на граѓани ја гледаат како промашена година за економијата и за нивниот животен стандард. Катастрофата од економската политика на оваа власт граѓаните ја чувствуваат по својот грб, а најмногу по својот џеб.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

 

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...