Одговори на новинарски прашања на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

 

Прашање, новинар:Зошто не ви дозволија да положите венец?

Одговор: Власта затоа што соодветно на програмата која што ја добивме беше предвидено да биде во 9 часот. Намерно го поместиле за во 8 и 30 часот, без да не информираат а после тоа бевме спречени од полицијата со образложение дека ниту едно возило надвор од возилата околу премиерот не смеат да се движат. Ниско, долно и немам друг збор кој што можам да го употребам.

Прашање, новинар:Зошто не аплаудиравте на говорот на Заев?

Одговор: Не можам на Заев да му аплаудирам. Максумум што можам е да го игнорирам. Не можам да му аплаудирам затоа што ја понижи Македонија. Затоа што го промени името на Македонија. Економски ја опустошува и ја краде секој ден. Затоа што ова е најкорумпирана Влада. Тука сум и тука сме за да оддадеме почит на  Илинден, а не на Заев. Заев, максумум што можам е да го игнорирам. А многу го почитувам Илинден, и затоа сме тука.

Прашање, новинар:Пред нашата камера тука, насобраните кажаа дека се организирани од штаб, од партија. Маичките им ги дале исто така од штаб. Истите тие луѓе потоа вербално напаѓаа новинари кои што ги препознаа како опозициски. Како ќе го коментирате овој нецивилизациски чин?

Одговор: Па, не нападнаа вербално и нас. Што да ви кажам, на најголемиот празник во Македонија, да ова го прави власта, немам зборови. Еден срам за целата држава и она што ни се случи сабајлето. Би сакал да потенцирам дека и на фамилијата на Никола Карев, како и на фамилиите на останатите Илинденци не им беше овозможено да отидат ниту на Македониумот, нити на Слива. Нешто невидено во минатото. Тие всушност, во утрината, и дадоа изјави за ова работа што само покажува каков е односот на оваа власт. Јас знам дека се плашат, знам дека имаа многу безбедносни мерки оваа утро плашејќи се од народот, но тој страв од народот не треба да го истурат врз семејствата на Илинденците. Тоа е срам за Македонија.

 

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...