Царовска како и нејзиниот шеф Заев вршат дискриминација на вработените по градинките

Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Снежана Калеска Ванчева 

СДСМ ги манипулира граѓаните со лажни проекти.

Неколку дена по ред Царовска и Заев ги лажат вработените во градинките. Ветуваат покачување на плата, а на почетокот на годината им ја намалија за околу 900 денари. Причина за намалувањето на платата на вработените од градинките не им ги појаснија.

Царовска како и нејзиниот шеф Заев вршат дискриминација на вработените по градинките.

Единствена премолчена вистина од страна на СДСМ е дека покачување има само за даватели на услуги, вработени со високо образование со 240 ЕКТС, a намалување на плати има за административни службеници – вработени со високо образование 240 ЕКТС.

Лагите на СДСМ одамна се прочитаа, граѓаните веќе не им веруваат. Поради овие лаги Царовска не заслужува да е министер, а Заев премиер.

Реално покачување на платите и подобар живот за граѓаните ќе има кога ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на предвремените парламентарни избори.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...