Ѓорчев до Елези: Дали мислите дека Заев-министерот за финасии, премиер, претседател на СДСМ и шеф на кадровска има капицитет сето ова да го извршува?

Пратеникот Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница упати повеќе прашање до заменик министерката за финасии, Ширет Елези.

Toa се:

-Како вие како заменик министер сте задоволни од соработката со министерот за финасии, Зоран Заев?

-Дали Зоран Заев секој ден доаѓа на работа во министерството за финасии и каде ги држите колегиумите?

-Дали вработените од Министерството за финасии одат во Владата, во кабинетот на премиерот Зоран Заев или Зоран Заев, министерот за финасии доаѓа во министерството за финасии и таму држи колегиуми?

-Дали сте вие задоволни од посветеноста и времето коешто министерот за финасии го алуцира во оваа клучна институција за финасииите и економијата во државата?
Ѓорчев посочи дека Зоран Заев е и премиер и претседател на СДСМ којшто во еден ден разрешува 70 претседатели на општински организации на СДСМ, истотака е и министер за финасии, шеф на телото за судски реформи, шеф на безбедностите служби, тајни служби.

-Дали вие како втор човек во министервото за финасии мислите дека министерот за финасии и премиер и претседател на СДСМ и шеф на кадровска на СДСМ има капиацитет сето ова да го извршува, запраша Ѓорчев.

Тој додаде дека јавноста сака да ги чуе сите овие работи поврзани со премиерот и министерот за финасии Зоран Заев.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...