Заев мора да понесе одговорност за срамот што и го нанесе на Македонија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски

СДСМ мора да престане да ги релативизира хавариите што ги направи и се уште ги прави Зоран Заев како на домашна, така и на меѓународна сцена. Дипломатскиот скандал, кој е штетен за државата, мора да биде осуден од страна на сите политички субјекти во државата и Заев да понесе одговорност за срамот што и го нанесе на Македонија. Доколку е доблесен политичар во најмала рака да се извини на пријателска Украина и народот кој во телефонските разговори со комичарите го нарече несериозен и проблематичен.

Заев за кратко време од само две години, успеа Македонија да ја понижи на меѓународен план и да ја раскара со државите од регионот, па и подалеку како што е Украина.

Граѓаните на Република Македонија се уморни од несериозноста на Заев. Тие не заслужуваат премиер кој што, што и да направи каде и да се појави во јавност е проследен со скандали.

Заев итно треба да си поднесе оставка и по вонредни парламентарни избори, бидејќи ваквите комедијантски телефонски разговори може да ја нарушат довербата кај државите кои со години се партнери на Македонија, како и да ги доведат во прашање евроинтегративните процеси на државата.

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...