Мицевски: Собранието продолжува со носењето на системски закони по скратена постапка

Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска во Собранието предупреди дека продолжува праксата на носење на системски закони по скратена постапка.

-Продолжуваме со праксата на донесување на системски закони по скратена постапка. Законот за заштита на децата и Законот за социјална заштита се закони кои што ова Собрание ги донесе на 21.05.2019 година, значи пред 30 дена. Тогаш наместо овие системски закони да бидат дадени на разлгедување на пратениците на подолг временски период и сите засегнати страни да излезат со своите забелешки, рече Мицевски.

Тој потенцираше дека со истото образложение продолжуваат да се носат законите по скратена постапка  во Собранието.

-Донесуваме измени на закон донесен пред 30 дена. Затоа би замолил точките 8 и 9 да бидат тргнати од дневен ред за да можат тие мали не сложени и не обемни законски измени да бидат разгледани ос трана на пратениците за да не дојде после 15 дена повторно да ги донесуваме овие закони, додаде тој.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...