Манаскова: Власта не дозволува да се дискутира за проблемот со Охрид

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена Манаскова на денешната собраниска седница побара власта да дозволи да се дебатира за проблемот со Охрид во Собранието и да не бега од дебата.

-Пармалентарното мозинство сака по не знае кој пат да ја замолчи опозицијата и да го тргне внманието на јавноста од проблемот со Охрид, како и новите проблеми кои се отвараат со предлоложеното законско решеније, на тој начин што се закажува комисија пред почеток на пленарна седнца, истакна Манаскова.

Манаскова побара од Џафери и посебна пленарна седница каде ќе се дискутира за проблемот со Охрид.

-Господине Џафери, од вас бараме да покажете одговорност, бидејќи очигледно СДСМ не ја чувствува и да закажете во следните десетина дена посебна пленарна седница, само за овој закон, додаде таа.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...