Мицкоски: Од метлата не остана ништо, сите останаа само Тевдовски го нема

Кога Зоран Заев се самопрогласи за министер уште во неделата беше јасно дека е спротивно на правните норми, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервјуто на телевизија Канал 5 коментирајќи ја реконструкцијата на владата.

Тој укажа дека од тоа што Заев го ветуваше за промените и метката нема ништо, и како што рече го нема министерот за финансии Драган Тевдовски.

Според него владата и Заев мора да сфатат дека мора да избори час поскоро поради сето ова што се случува во државава.

-Мора да ги натераме да разберат дека ова што го прават не е добро. Мора да го сфатат тоа и да распишат избори што поскоро. Го слушав Заев и вели ќе не смачкал кога и да имало избори. Но, ние сме подготвоне да одиме на избори и да има техничка влада еве и тој нека биде министер за финансии, а Кочо Анѓушев технички премиер, само ајде да одиме на избори. Па тогаш ќе видиме дали ќе не смачкаат, анкетите не говорат така, рече Мицкоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...