Ѓорѓиевски: Греко ја посочува полицијата како најкорумпирана институција поради Заев и Спасовски

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Владата е криминална, тоа го потврдува ГРЕКО.

Македонија е држава каде премиерот е криминалец, а министерот за внатрешни главен заштитник на криминалот. Со Заев и Спасовски Македонија стана дефиниција за заробена држава.

Полицијата е окаратеризирана како најкорумпирана институција во Македонија според извештајот на ГРЕКО, граѓаните наместо заштитник во полицијата гледаат во нејзе криминал и рекетар. Зоран Заев и Оливер Спасовски допринесоа за разнишување на угледот на полицијата во очите на граѓаните и за нејзино претворање во заштитник на криминалот.

Полицијата е корумпирана, затоа што Заев и Спасовски наместо да бркаат криминалци преку МВР распишуваат тендерски постапки за делење на милионски бизниси на луѓе блиски до власта.

Преку МВР  на најсомнителен можен начин беа доделени неколку лиценци за возачки испитни центри на фирми формирани непосредно пред да биде распишан огласот, без никакво претходно искуство, а од игра беа исфрлени фирми со децениско искуство.

МВР е корумпирана и затоа што набави возила во висина од 1 милион евра, вредност поголема од нивната малопродажна цена.

Заев и Спасовски ја корумпираа МВР на секое ниво. Заев и Спасовски ја претворија МВР во заштитник на криминалот.

Господине Заев, поради вас полицијата е нотирана како политизирана институција во извештајот на ГРЕКО. Тоа е затоа што ја уништивте професионалноста, ги санкционирате сите професионалци, за сметка на партиски војници.

Заев и Спасовски ја претворија полицијата во партиско дувло за да им го штити криминалот  и да не постапува  по сомнежите за криминал во кој се вмешани речиси функционери на власта.

Две ипол години нема ниту една акција против функционери на власта, иако цела држава бруи дека рекет мава секој партиски функционер од СДСМ, од маалски шериф до челниците на власта.

Господине Заев немојте да мислите дека ова ќе продолжи вака. Криминалот ќе биде санкциониран, а вие, како и сите други кои ви помагаат во криминализирањето на Република Македонија ќе одговараат кога ќе се врати правната држава во Република Македонија.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...