Власта доколку сака навистина да им помогне на граѓаните треба да ја укине акцизата на нафтата, да го врати рамниот данок и да стимулира намалување на цените на мало

 Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Костадин Ацевски

Да не е трагична економската состојба во државата и на граѓаните, прес конференцијата на Ацевски би била многу комична.

Граѓаните се уште не знаат како да ги потрошат парите од укинатата радиодифузна такса, а веќе ќе треба да размислуваат каде да ги насочат парите од проектот Мој ДДВ со кој што едно семејство месечно ќе има поврат од само 156 денари, додека годишно ќе има 1872 денари наместо ветените 30.000 денари со кои ќе требаше да си платат годишен одмор.

Оваа мерка однапред носи негативни последици затоа што ќе го загрози полнењето на буџетот и ќе има контраефект врз исплатата на платите и придонесите на администрацијата и пензионерите, а од неа корист единствено ќе имаат само најбогатите.

Власта доколку сака навистина да им помогне на граѓаните треба да ја укине акцизата на нафтата, да го врати рамниот данок,  и да стимулира намалување на цените на мало, како и да се фокусира на реални капитални инвестиции кои ќе донесат бенефит за граѓаните.

А информацијата дека аболицираниот криминалец ќе биде министер за финансии и премиер само ги потврдува стравувањата дека економијата и понатаму ќе тоне, а кланот Заеви ќе бидат уште еден чекор поблиску до народните пари од буџетот.

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...