Власта која ги ограбува граѓаните со зголемени давачки, местени тендери, рекет и ширење на сопствените бизниси бесрамно ја манипулира јавноста

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ

Власта која секојдневно ги ограбува граѓаните со зголемени давачки, местени тендери, рекет  и ширење на сопствените бизниси бесрамно продолжува да ја манипулира јавноста.

Доколку СДСМ ги враќаше парите кај граѓаните немаше да им ги покачи даноците, акцизите, патарините и ред други давачки со кои само ја зголемува сиромаштијата. Како резултат на нивното расипничко работење над 500.000 граѓани да живеат под прагот на сиромаштијата и едвај преживуваат до крај на месецот.

Владата  на аболицираниот Заев за две години потроши над 9 милијарди евра буџет, а со нив ништо не е подобрено.  Економијата ни е најниска во Европа, а долгот вртоглаво расте и ја надмина психолошката граница од над 5 милијарди евра односно 50% од БДП.

Откако се на власт единствено што расте во државата се корупцијата и бизнисите на Заеви.  Тие преку ноќ станаа најголеми земјоделски магнати преку производство на марихуана,  братот на премиерот стана најпосакуван бизнис партнер, камионите им возат за РЕК, а си ги имаат и „Герас Цунев“,   „Цареви кули“ и земјиштето од струмичката касарна кое го стекнаа преку матна зделка.

Со вакви криминални и матни зделки од страна на власта граѓаните се повеќе ќе тонат во сиромаштија, а Македонија нема да биде ни блиску до датум за почеток на преговори.. На Македонија потребни и се промени и обнова, кои ќе се случат кога аболицираниот Заев и неговата криминална влада ќе си заминат од власт.

            Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...