Мерката за поврат на ДДВ не е ништо друго, туку популизам од кој што граѓаните нема да имаат никаква корист освен најбогатите

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски

Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат во беспарица и осиромашуваат се вадат на укинувањето на радиодифузната такса. Ова е лицемерно, дотолку повеќе што во меѓувреме пораснаа акцизите на нафтата, цените на мало, трошоците за живот и  потрошувачката кошница.

И новата мерка за поврат на ДДВ не е ништо друго, туку популизам од кој што граѓаните нема да имаат никаква корист освен најбогатите.

Мерката за поврат на ДДВ не ништо повеќе од мачкање на очи на граѓаните затоа што од неа единствено бенефит ќе имаат богатите како семејството на премиерот Заев и функционерите од власта.

Според потрошувачката кошница која вели дека едно семејство му се потребни 33.000 денари во месецот, повратот на ДДВ ако се земат во предвид основните трошоци, каде повеќето се со 5% данок,  парите кои ќе се добијат се минимални 156 на месечно ниво.

Ова што сега власта на Заев сака да го спроведе не е ни блиску од тоа што го ветуваше за изборите  кога кажуваше дека едно четиричлено семејство ќе добие поврат од 500 евра и со нив ќе може да оди на летување, зимување или  да реновира детска соба и ред други лаги со кои манипулираа.

Кога ќе се земе фактот дека над 70% од граѓаните земаат плата помала од просечната, ова значи дека македонските граѓани никогаш нема да ги добијат ветените 500 евра поврат на ДДВ кои толку помпезно им ги најавуваат.

Доколку власта се грижи за граѓаните ќе ги намали даноците, ќе го укине покачувањето на акцизата и ќе се фокусира кон реализација  на капитални проекти од кои граѓаните навистина ќе имаат некаква корист.

 

            Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...