Тевдовски како и неговиот ментор Заев секојдневно се служат со лаги и манипулации

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Драган Тевдовски

Денешната изјава на Драган Тевдовски е класична манипулација со која се служи оваа влада секојдневно.

Фактот дека за рок од 5 месеци тој и Заев создадоа дупка во буџетот од 3 милијарди денари.

Тевдовски наместо да лаже како неговиот ментор Зоран Заев, нека собере сили да признае на јавноста на што се должи толкаво потфрлање на собраните даноци во висина од 50 милиони евра.

Оваа дупка во буџетот преставува вовед во нов економски иден шок, нови потреси во државата, нови отежнувања на животот на граѓаните кои тонат во сиромаштија.

Потфрлањето на Владата и на УЈП, 50 милиони евра разлика од планираното и реализираното даночење е показател дека економијата воопшто не блеска, платите не растат, економската активност е намалена и нема нови вистински инвестиции.

ВМРО-ДПМНЕ ветува кога ќе дојде на власт, ќе се врати рамниот данок и веднаш ќе се намали акцизата на горивата за стабилизирање на македонска економија.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...