Лашкоска: Ги повикуваме сите одбиени за проекти од Министерството за култура да ја обжалат ревизијата на годишната програма

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Ане Лашкоска во врска со ревизијата на годишната програма од Министерството за култура истакна дека се повикуваат сите кои се одбиени, а предходно пријавени на годишниот конкурс за финансирање на проекти од годишната програма од Министерството за култура, да се повикуваат на автентичното толкување и одлуката на Владата и да ја обжалат ревизијата на годишната програма, која што беше направена целосно незаконски.

Таа вели дека надлежните институции треба да продолжат да ја вршат својара работа, и да постапат во овој случај затоа што вакви преседани како овој отвораат можност за нови злоупотреби во иднина. Пратеничката порача дека е нејасно дали поскандалозен е начинот на кој беше донесена Годишната програма или пак поскандалозна е нејзината ревизија. -Се што се правеше во културата изминатиов период е скандалозно, па веројатно затоа владеачкото мнозинство не сака да ја продолжи надзорната расправа на која што се разгледуваше начинот на реализација и начинот на доделување на средства на годишните програми за културата во 2018/2019 година.

Таа вели дека со самото тоа што е прекината надзорната расправа од владеачкото мнозинство јасно е дека власта не сака да навлегува во незаконската годишна програма на Министерството за култура.

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...