УМС на ВМРО-ДПМНЕ со традиционална изложба го одбележа Светскиот ден на културната разноликост

Денеска го празнуваме Светскиот ден на културната разноликост за дијалог и развој, 21-ри мај кој е прогласен од страна на Обединетите нации и УНЕСКО.

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ  организираше настан со изложба на обележја од повеќе верски и етнички заедници.

-Културните разлики се најголемото богатство на нашата држава, движечка сила во нашиот напредок и економски развој. Република Македонија е држава со богата историја и култура, држава во која живеат голем број на различни етнички и верски заедници кои на овие простори со векови живеат во мир и хармонија. Македонија е пример за вредноста која во едно општество може да ја донесе културната разноликост и пример за дијалог помеѓу различните етнички и верски заедници. Различностите наместо, пречка нека ни бидат шанса. Развојот преку дијалог нека биде наша цел. Вредностите кои денеска ги празнуваме треба да ни бидат водилка и во иднина за понатамошен развој. Само заедно, обединети и преку взаемна почит можеме да успееме да го оствариме нашиот заеднички стремеж, да живееме во успешна и просперитетна Република Македонија, порача Валентин Манасиевски од УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...