Мицевски учествуваше на втората интерпарламентарена соработка и иницијатива за Западен Балкан 2019-та година

Соопштение до јавноста

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, од 13-14 мај во Берлин, учествуваше на 2-та интерпарламентарена соработка и иницијатива за Западен Балкан 2019-та година.  Во организација на „Конрад Аденауер“ фондацијата.

„Улогата на парламентарците во регионалната соработка“ беше темата на која дискутираа парламентарците од Западен Балкан со Европратениците и пратеници од Германскиот Бундестаг од групата за соработка со Македонија и земјите од Западен Балкан.

Никола Мицевски дискутираше на темата „Улогата на парламентите и парламентарците во ЕУ интеграциите и Берлинскиот процес“, каде што беа разменети мислења со Дорис Пак, претседателка на жените во Европската Народна Партија (EPP), Патрик Волер меѓународен секретар на Европската Народна партија и амбасадорот Кристијан Хелбах, директор за Југоисточна Европа, Турција и ЕФТА државите во федералното биро за надворешни работи.

Истакната е добрата соработка на ВМРО-ДПМНЕ со Европската Народна Партија и поздравени се напорите за поддршката кон ЕУ интеграциите.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...