Мицкоски: Верувам дека охриѓани ќе го изберат Митре за градоначалник, ќе работиме заедно за убав Охрид

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Митре Милошевски ќе биде новиот градоначалник на Охрид од вестите на телевизија Алфа, а тој заедно со Милошевски ќе работи Охрид да го добие оној сјај кој што му прилега како град кој е лулка на културата на Балканот и во Европа.

Тој посочи дека посетил многу домови, разговарал со стотици граѓани ги слушнал нивните проблеми кои ги имаат во секојдневието, пробелми за кои ВМРО-ДПМНЕ и Милошевски ќе понудат решенија.

-Во вториот круг веќе втор пат доаѓам овде во Охрид. Она што претставува традиционално претставување на кандидатот, но и традиционално претставување на политичките партии е она популарно наречено одење од врата на врата. Тропнав на стотици домови, со стотици наши сограѓани овде од Охрид разговаравме за она секојдневие кое што они го доживуваат. Ми ја раскажаа, нивната приказна за Охрид. Тешко се живее, луѓето навистина имаат големи проблеми, имаат маки, секојдневни маки кои што ги тиштат им тежат, сакаат да ги споделат со мене. Со мене исто така беше и идниот градоначалник на општина Охрид, господинот Митре Милошевски, честит човек, домаќин, семеен човек, доктор кој многупати во минатото помогнал на многу охриѓани, мотивиран, храбар, подготвен да победи, но истовремено да се справи со предизвиците кои што ги носи еден ваков прекрасен град во Република Македонија. Лулка на културата на Балканот, па и во Европа , нашиот прекрасен Охрид. Самите кажавме пред граѓаните дека ќе ги засукаме ракавите и ќе работиме заедно со граѓаните за навистина Охрид да го добие оној сјај кој што му прилега како вистински бисер на Балканот и во Европа, рече тој.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...