Мицкоски до Заев: Подготви се за политичка пензија

Претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното директно вклучување од Охрид за емисијата “Отворено“ на Алфа телевизија му порача на Зоран Заев и неговите послушници да се спремат за политичка пензија.

Тој посочи дека по победата на Силјановска Давкова на вториот круг од претседателските избори следат и предвремени парламентарни избори по што ќе следи и формирање Влада која ќе биде предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

– Граѓаните го поразија овој класичен апсолутизам и деспотизам и граѓаните во првиот круг го поразија, но дефинитивно ќе го поразат во вториот круг на 5-ти мај. А на СДСМ и на Зоран Заев и на тие малкумина послушници околу Зоран Заев можам само да им препорачам полека полека да се подготвуваат за политичка пензија бидејќи следат предвремени парламентарни избори и потоа следи нова честита влада која што ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, рече Мицкоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...