Томовски: Јавното Oбвинителство да го повика Заев врз основа на допрен глас и да поведе постапка за неговото оневозможување на правдата

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ивица Томовски

Почитувани,

Зоран Заев вчера призна дека сторил кривично дело и ја попречил правдата. Според неговото признание со предвременото откривање на криминалот на двајца негови функционери, Заев оневозможил истрагата да финишира со докази со кои криминалците би одговарале за тоа што го сториле.

Самиот Заев вчера призна дека ја блокирал истрагата со неговите дејствија при што криминалците имале доволно време да ги сокријат трагите и доказите.

Заев со попречувањето на истрагата, практично призна дека директно сторил кривично дело –  Повреда на тајноста на постапката од чл. 369 од КЗ.

Да потсетиме дека Заев во октомври 2017-тата година кажа дека двајца функционери од неговата влада се осомничени за криминал и дека против нив е поведена постапка.

Постапките во обвинителствата се тајни и во ниту еден случај премиерот не би требало ниту би можело да знае што работат обвинителите кои се посебен државен орган.

ВМРО-ДПМНЕ еднаш предупредува дека Заев со своето обелоденување ја попречува истрагата и дека постои опасност истиот да се договорил со криминалците за себе да земе дел од украдените пари.

ВМРО-ДПМНЕ очекува од ЈО  да го повика Заев врз основа на допрен глас и да поведе постапка за неговото оневозможување на правдата.

Се сомневаме дека Зоран Заев свесно ја саботирал истрагата и дека зад таа намера се крие материјален интерес за него со што делото кое го сторил добива уште потешка квалификација.

Заштитата на криминалот мора да запре. Одговорност мора да има. Очекуваме органите на прогонот да почнат да ги процесуираат криминалите на власта. Но и потсетуваме дека доколку некој криминалец не биде санкциониран поради неговата блискост со Заев, тој ќе се соочи со одговорност по промената на власта, кога ќе завладее правдата.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...