Мицкоски: Нема семејство кое не се соочува со сериозни проблеми, но има надеж, мора и може да биде подобро

Денес имав чест да бидам во Црешево, општина Гази Баба. На граѓаните им го честитав големиот Христијански празник Воскресение Христово Велигден. Овој ден нека донесе среќа, добро здравје, и биреќет за секое семејство, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

-Жалната вистина за Македонија е дека денес граѓаните живеат лошо, со стегнати срца, со кнедла во грлото. Нема семејство кое не се соочува со сериозни проблеми, некаде е тоа егзистенцијална природа, некогаш тоа е неправда нанесена од системот, а некаде огромното мнозинство на блиски роднини и пријатели се веќе иселени. Имаме ерозија на, не само политичките, туку и општествените морални вредности. И не е тоа системот за кој се бореа нашите предци и тоа не е системот кој ние го посакуваме. Затоа постои разочараност на граѓаните. Но има надеж, мора и може да биде подобро, рече тој.

Мицкоски порача: „Посакувам и обединување и надминување на делбите, но не врз основа на тесногради лични интереси, туку темелено на заедничките интереси на Македонија. Бидејќи тоа е нашиот заеднички дом“.

 

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...