Арсовски: Заев мора да сфати дека “рибата смрди од главата” и ако од некој треба да почне метлата и чистката, тоа е тој самиот Зоран Заев

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

 

Почитувани,

Зоран Заев со најавата за метла оди по неговата максима дека “рибата смрди од опашката”, па така вината за огромниот пораз кој што му се случи на СДСМ нанесен од граѓаните ќе ја бара во сите други освен во него.

Но, Зоран Заев мора да сфати дека “рибата смрди од главата” и ако од некој треба да почне метлата и чистката, тоа е тој самиот Зоран Заев да се исчисти од политичката сцена во државата.

Најпрвин Зоран Заев и неговиот кандидат Стево Пендаровски кој и самиот рече дека е 102% ист како Заев, заедно понатака со целата Влада и целото раководство на СДСМ, треба да се исчистат од пред очите на граѓаните и повеќе да не им се појавуваат.

Зоран Заев ја има целата вина и одговорност заедно со целата Влада и целата партија за огромниот пораз нанесен од граѓаните.

Зоран Заев и официјално веќе е најомразениот лик помеѓу граѓаните на Република Македонија а тоа се види и на денот на гласањето.

Пред “да заигра метлата” во Владата, Зоран Заев треба да биде свесен дека веќе не му проаѓаат кај граѓаните ваквите лажни изјави и повеќе никој не му верува.

Зоран Заев исто така треба да е свесен дека пред “да заигра метлата”, граѓаните не забораваат и нема да ги простат сите криминалии, лажните ветувања, лагите дека нема да има промена на Уставот и се останато што се случи изминатите две години.

Чистката на Заев треба да почне од него заради, Криминалните иновации од 10.5 милиони, заради крвавите тендери на Венко Филипче, заради сите нерасчистени убиства, сите коруптивни скандали, заради сите рекети, уцени и закани, заради сите тендери наместени, заради камионите на Вице Заев, заради се она што се случи изминатите две години.

Чистка мора да има и заради непотизмот по примерот на Мира Дизел кој што ја зафати како епидемија целата држава односно СДСМ.

Никој не го тераше Заев да ветува брда и долини, да ветува 500 евра плата, да ветува 100.000 денари плати за докторите, илјадници километри автопати, никој не го тераше да ветува дека ќе тече мед и млеко по улиците.

Никој не го тераше Заев да ветува дека само уште што не дошле во Фејсбук и Гугл и сите други странски инвеститори.

Заев мора да знае дека пред “да заигра метлата”, јавното обвинителството мора да ги заврши сите истраги за криминалиите на Владата на СДСМ и самиот Заев не неговата фамилија  и мора да сносат одговорност. Ниту една “метла” на Заев нема да ги амнестира криминалиите на СДСМ и функционерите на СДСМ кои ја ограбија државата и граѓаните изминатите две години.

Ниту една метла, ниту еден дефокус и ловење во матно нема да ги премисли граѓаните да и стават крај на оваа неспособна Влада на Зоран Заев и СДСМ.

За крај, доколку Зоран Заев и сите останати од СДСМ не си понесат одговорност за овој огромен пораз, нека не се секираат, ВМРО-ДПМНЕ многу набрзо на парламентарни избори ќе ги смени и ќе ја врати државата на вистинскиот пат.

Времето на криминалниот картел на власт и кланот Заев веќе заврши. Граѓаните му го најавија крајот и падот на Заев и СДСМ. А секој пад е болен и  одговорност за се мора да има.

Професорката Гордана Сиљановска Давкова е новиот и иден Претседател на Република Македонија.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...