Мицкоски: Наместо да расте, паѓа просечната плата

Во денешната емисија на ТВ Алфа, гостуваше Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој говореше за неисполнетите ветувања на оваа влада, која ветуваше исто така и зголемување на платата,но за жал граѓаните се сведоци дека платата паѓа.

– Реално ако погледнам на проблемот, јас не можам да видам ниту една структурна реформа. Структурна реформа започнува со наративот ќе станеме дел од НАТО и ЕУ и ќе ни појде. Ќе станеме дел од НАТО и ЕУ и ќе дојдат инвестициите. Ќе станеме дел од НАТО, ќе започнеме преговори со ЕУ и ќе се реформира судството, ќе имаме подобро образование, ќе почне Клинички да се гради, нагласи Мицкоски.

Мицкоски додаде дека проектите кои се започнаа од претходната влада, тапкаат во место, не се довршуваат.

– Ветија рекорден пораст на просечната плата. Во јануари 2019-тата таа падна за 5%, споредено со декември 2018-тата. А, во февруари според завод за статистика падна дополнително 2%. Што значи дека луѓето ги исплатија дивидендите, ги исплатија бонусите претходната година во 2018-тата затоа што во 2019-тата овие реформисти во владата го качија данокот, истакна Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...