Ѓорчев: Власта сака да има тотална контрола врз движењата на народот

Власта со години ги следи граѓаните, евидентно е дека главната ативност на СДСМ е да малтретира луѓе преку оние тајни служби, полутајни служби да доаѓа на власт и потоа ништо да не прави, рече Владимир Ѓорчев во Отворено на Алфа Тв. Тој изјави дека сега со напредокот на технологијата инструментите се се поголеми и подостапни.

-Онаа апликација за која зборуваше вчера Момировски од штабот на кандидатката Сиљановска, навистина е загрижувачка, со таа апликација се контролира луѓето каде одат, каде се движат, микротатгетирање, кој е во нивна близина, што сурфаат на Интернет, како сурфаат, кога сурфаат, што лајкуваат – рече Ѓорчев.

Тој рече дека државата се наоѓа во една орвеловска состојба во која власта од СДСМ сака да има тотална контрола врз народот. Начинот на кој тој верува дека ќе се реши оваа ситуација е луѓето да одговорат зад параванот во приватноста на своето избирачко место, преку кутијата да им кажат големо „не“ на сдсм и да не им дадат доверба на овие претседателски избори.

-Непријатно е и срамота е преку апликации на мобилен власта да ги следи граѓаните. Врв на се е што вчера веднаш ја избришаа апликацијата. Тоа значи дека се виновни, посочи Ѓорчев

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...