Мицкоски: Заев не можеше да каже дека направил ниту еден проект за Македонците и Албанците

Сакам да видам држава да биде таква во која различностите ќе се спојуваат, сакам да видам кохезија. Тоа е кога заедно ќе разговараме за заеднички интерес и проекти, а не да ги делиме луѓето, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија 21 на која дебата учествуваа и аналитичари и новинари.

Според него, потребна е реална платформа, на реална основа, а не не национал – романтична основа, значи подобар живот за сите во вистинска смисла на зборот.

-Единствена работа што Заев и Пендаровски ја кажаа е водоводот во Липково, не може да се фалат со тоа, рече Мицкоски кој потсети дека многу ветуваа малку направија.

Според него партијата никогаш не излегла со став дека е против албанскиот јазик.

-Ние сме легалисти и баравме да го направиме Законот да е во согласност со Уставот, рече Мицкоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...