Мицкоски: Од една страна ја продаваат Македонија, од друга страна ја опљачкаа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за ТВ Тера обвини дека власта од една страна на продава Македонија, од друга страна ја опљачкува.

Тој зборуваше за состојбата во РЕК Битола и за укинувањето на Советот за јавни набавки.

-Две години со прст не е мрднато, напротив, уште е полоша ситуацијата. Знаете зошто е полоша? Затоа што во тоа време постоеше Совет за јавни набавки кој беше некаков контролор. И тие што правеа? Од една страна ја распродаваа Македонија, од друга страна ја опљачкаа Македонија. Го укинаа Советот за јавни набавки за да можат под превезот на итност, тет-а-тет, си ги договараат тие 5-15 проценти. Тоа е разликата од тогаш до сега, истакна Мицкоски во интервјуто за ТВ Тера.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...