Мицкоски: Заев до каде е пријавата за корупција на вашите министри?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на ТВ дебатата на Канал 5 телевизија со премиерот Зоран Заев праша дали тој има сомневање за корупција во владата.

-Вие рековте пред година дена дека имате сомневања за корупција за двајца министри во владата, констатираше Мицкоски.

Мицкоски вели дека тој лично е првиот кој што подржува борба против криминалот и високата корупцијата, но премиерот Зоран Заев истакнал дека владата е извор на највисок криминал и корупција.

-Јас лично после оваа изјава на премиерот сум загрижен затоа што светот имате други типови на здружувања на тие луѓе кои што решиле да прават криминал.

Тој истакна дека еден куп на меѓународни партнери на Македонија ќе се налутат после ваква изјава дека сите влади во светот биле криминални.

Мицкоски изјави дека Законот за јавното обвинителство доколку се имаше јасна намера за да се гони криминалот ќе беше предложен во рок, и за истото ќе се разговараше во собранието, работа на владата е да ги гони криминалците и да го решава криминалот, а не да ги штити, вели Мицкоски.

Поврзани вести

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...