Мицкоски: Имаме нарачани пресуди и нарачани обвиненија од власта

На ТВ дуелот помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача дека откако Зоран Заев е на власт има се повеќе нарачани пресуди и обвиненија.

Доколку законот имаше честита намера да ја гони правдата во Република Македонија, односно да ги гони криминалците и криминалот и да ја обезбеди правдата на граѓаните прво ќе беше предложен во рамките на Собранието уште во декември месец. Ќе имаше доволно време да се разговара и до сега заеднички да се сложиме за нашите аргументи и факти наспроти фактите и моментите на поднесувачот. И да видиме чии факти и аргументи ќе провладејат и ќе бидеме подготвени да ги прифатиме, изјави Мицкоски и додаде:

„Изминатиот период учествуваме и заедно со владата усвоивме низа сет реформски закони, па од тоа што сум информиран, и вториот значаен закон, а тоа е за формирање на националната безбедносна агенција, преговорите одат во добра насока. Е сега зошто се закочи законот за Јавно обвинителство еве ви кажав зошто ние треба да сме искрени и на јавноста да и кажеме дека ние сакаме исклучиво да го користиме тој закон како алатка и инструмент за притисок врз опозицијата. Ние велиме во ред нека биде вклучен периодот 2008 и 2015, немаме проблем но ајде да видиме што се случи после 2015.“

Мицкоски праша што се случи со онаа прес конференција на која Љубомир Јовевски, јавниот обвинител изјави дека обвинителите и судиите се снимани, а Министерот за внатрешни работи рече дека материјалите се на сигурно не се грижите.

Ние имаме основано сомневање за нарачани обвиненија и нарачани пресуди, нагласи Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...