Вакво колективно преименување и менување на идентитетот немало ниту во апертхејдот

-Јас навистина не можам да го разберам ова чувство кај овие луѓе кој е мотивот што до толку сакаат да си ја понижат сопствената држава, сопствениот народ и сопствените граѓани, истакна Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Отвореното студио на Алфа говорејќи за Преспанскиот договор.

„Не знам што е тоа што толку ги мотивира. Може малце барем да се има некое елементарно човечко достоинство, една елементарна национална припадност. Нека се сетат на тие луѓе што биле жртви за оваа држава и за овој народ. Навистина се чудам. Ваков јуриш не е направен ниту во времето на апартхејдот во Јужна Африка ниту пак во време на инквизицијата“, потенцираше Мицкоски додавајќи дека во историјата овие поглавја ќе бидат изучувани како посебно поглавје.

Поврзани вести

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...