Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со Амбасадорот на Република Полска во Република Македонија, Војциех Тицињски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (6 март 2019-та година), оствари средба со Амбасадорот на Република Полска во Република Македонија, Војциех Тицињски.

На средбата се разговараше за актуелните политички и економски случувања во Република Македонија, како и политичкиот прогон кој го спроведува власта кон политичките неистомисленици.

Главниот проблем во државата е недостатокот на правдата и проблемите со владеење на правото, посочи Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го информираше амбасадорот за политичкиот реваншизам кој го спроведува власта кон политичките противници.

Мицкоски истакна дека интеграцијата на Македонија во ЕУ и во НАТО е клучната стратешка определба на ВМРО-ДПМНЕ. Соговорниците се согласија дека вистинските реформи и Евроатланската интеграција на Македонија е клучна за стабилноста во регионот, а искуството и помошта од Полска при овие процеси е од огромно значење за државата.

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...