Градоначалникот Борче Георгиевски продолжува со насилничкото владеење во Општина Гази Баба

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Елизабета Стојменова, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Совет на Гази Баба

Почитувани,

Градоначалникот Борче Георгиевски продолжува со насилничкото владеење во Општина Гази Баба.

И покрај бројните реакции, големата загриженост и незадоволство на граѓаните на Општина Гази Баба и Град Скопје поради давањето на годишен закуп на градежно земјиште во Железара чија намена е тешка и загадувачка индустрија, градоначалникот Георгиевски остана глув на сите барања и иницијативи на граѓаните за неиздавањето на ова земјиште.

Имено, Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За Подобра Македонија во Општина Гази Баба на последната седница донесе одлука со која се иззема предметната парцела од програмата за работа со градежното земјиште но и ова не претставува преставува пречка Георгиевски самоволно и на сила да ја спроведе постапката и да го издаде земјиштето.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За Подобра Македонија во Општина Гази Баба со сите правни средства и можности ќе се спротивстави на ова самовластие на Георгиевски.

На жителите на Општина Гази Баба и Градот Скопје не им е потребна нова тешка и загадувачка индустрија.

Заевизмот како матрица зазема свои големи размери и во Општина Гази Баба.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...
Најгоре