СДСМ и нејзиниот лидер Зоран Заев со уцени, корупција и закани прегазија се, па и европските вредности во кои лажно се колнат

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Да се гарантира дека нема да се менува Уставот бидејќи тој бил одличен и европски, а потоа истиот да се брише, не е европска вредност туку шверцерска и измамничка особина.

Да се брише сопственото име и идентитет и покрај немањето мандат и јасно изразената волја на граѓаните не е европска вредност туку антидемократско и антидржавно однесување.

Да се ограбува сопствениот народ и тоа да се покрива со распродажба на националните интереси не е европска вредност туку криминално однесување.

На Зоран Заев и криминалниот картел околу него им пречи претседателот Христијан Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ бидејќи се свесни дека со секој изминат ден граѓаните се повеќе сфаќаат дека ВМРО ДПМНЕ било и ќе остане на браникот за заштита на нивните интереси.

СДСМ и нејзиниот лидер Зоран Заев ги погребаа демократските принципи на државата, правдата и парламентарната демократија. Тие на јавноста и покажаа дека не бираат методи да го бранат предавничкиот и штетен договор кој го потпишаа во Преспа. Со уцени, корупција и закани прегазија се, па и европските вредности во кои лажно се колнат. Сето тоа го направија на очиглед на македонската јавност. Овој криминален картел на власт не само што нема ништо заедничко со европските вредности, туку веќе целосно се однароди, бидејќи не ја почитува јасната волја на народот изразена на референдумот.

Одењето на оваа власт контра народот, контра уставот и законите , контра демократските и европски принципи само ја покажува нивната отуѓеност. Тоа ќе биде казнето, а нивната антидржавна политика ќе биде поразена на следните избори.

 

            Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...