Манаскова до СДСМ: Сега ли ви текна дека промената на името е надпартиско прашање?

Пратеничката Магдалена Манаскова од ВМРО-ДПМНЕ даде до знаење до владеачкото мнозинство дека е касно да се бара заедничка одговорност бидејќи процесот пред договорот требаше да биде процес во кој ќе бидат влкучени сите чинители од Македонија.

-Ве слушам како велите дека ова треба да биде надпартиско прашање па тогаш се поставува прашањето зошто пред референдумот, додека се преговараше односно додека имаше некоја драфт верзија од договорот не ги вклучивте сите политички чинители истовремено и стручната и научна јавност во процесот туку сами го водевте процесот, нагласи Манаскова.

Манаскова додаде дека определувањето на културата на една нација треба да остане во доменот на научната фела, а не на политичката.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...