Ѓорчев: Никогаш последниве 50 години наназад немало потешка состојба во културата во Македонија

На Седницата во Собранието на Република Македонија пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев се обрати до пратениците од другите партии и до Заев велејќи дека СДСМ е две години на власт во оваа држава и брише патос со македонскиот народ.

Затоа што многу зборувате за културата, уметноста нели и во врска со тие теми, јас ќе ја кажам мојата главна теза, а потоа ќе ја образложам, а Вие демантирајте ја посочувајќи кон Заев и пратениците на СДСМ.

Никогаш последниве 50 години, пола век наназад немало потешка состојба во културата во Македонија, никогаш немало помалку проекти и никогаш културните работници во оваа држава не биле пропрогонети од што сега, нагласи Ѓорчев.

Ѓорчев посочи со примери за приведувањето на Владо Јовановски со што според него се повторува случајот со Ристо Шишков. Што мислите за Игор Дурловски за приведувањето за тероризам? Што мислите за Борис Дамовски, режисер?

Никогаш барем во последниве 50 години културните работници не биле под ваков удар, никогаш! Од апсења, малтретирање, и носење по судови за тероризам, нагласи Ѓорчев.

Поврзани вести

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...