Данев до Џафери: Бидете на ниво на задачата што ја извршувате и овозможете Христијан Мицкоски да се обрати пред Собранието

Пратеникот  на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев од собраниската говорница посочи дека од страна на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Христијан Мицкоски е поднесено барање до  Џафери да се овозможи обраќање во Собранието  на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ  со оглед на фактот што во овие моменти во законодавниот дом се расправа за потребата од Уставни измени кои имаат суштинско влијание и значајноста која овој период ја има за иднината на Република Македонија.

Тој нагласи дека тоа право го овозможува Деловникот за работа на Собранието каде согласно Член 72 став 2 претседателот на Собрание  може да покани на седница на Собрание да присуствуваат и во работата да учествуваат претставници и на  други органи или организации.

– Господине Џафери со оглед на ситуацијата во која се наоѓа Република Македонија и ние како пратеници, граѓаните на Република Македонија , уште еднаш ќе апелирам бидете на ниво на задачата која што ја извршувате и овозможете претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се обрати и пред Собранието и пред Македонските граѓани.

Данев потсети дека имало такви пракси во историјата на овој парламент кога Филип Петровски како лидер на студентските протести во далечната 1997 се обрати во Собранието.

– Во овој момент треба да овозможите господинот Христијан Мицкоски како претседател на најголемата опозициона партија да се обрати пред јавноста и парламентарниот состав, истакна Данев.

Поврзани вести

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...