Алексовска: Младинската гаранција на СДСМ и Заев е најголемата лага, нема ништо од нивните ветувања

Слободанка Алексовска, претседателката на Републичката комисија за труд и социјална политика на ВМРО-ДПМНЕ на денешната дебата организирана од Унијата на Млади сили на тема Младинска невработеност истакна дека сегашната власт на СДСМ нема конкретни мерки за намалување на невработеноста кај младите која е една од причините за нивното иселување од Република Македонија.

Алексовска направи споредба со владата на ВМРО-ДПМНЕ и актуелната влада на СДСМ, односно како што рече таа во време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ основен приоритет биле младите луѓе, како и нивното вработување.

Таа потенцираше дека владата на ВМРО-ДПМНЕ отвориле 170 илјади нови работни места, како и 43 илјади нови работни места во приватниот сектор, додека пак актуелната влада на СДСМ и покрај тоа што ветувала се и сешто за време на изборниот период не направила ништо за младите, додавајќи дека младинската гаранција е најголемата лага на СДСМ и Зоран Заев и дека нема ништо од нивните ветувања.

Влада на ВМРО-ДПМНЕ стори се за младите луѓе и за намалување на невработеноста, односно ВМРО-ДПМНЕ и сите луѓе со своите предлози и идеи кои што ги добивавме сме креатори на намалување на невработеноста, изјави Алексовска.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...