Николовски мора да разбере дека бадијала му е секоја субвенција што ќе ја даде ако родот на земјоделците скапува на нивите и нема кој да го откупи

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Љупчо Николовски

Изминатиов период се покажа и докажа дека ветувањата на Николовски не му се јака страна.

Тој може да ветува колку сака повисоки субвенции но никако не успева да го реши најголемиот проблем со кој се соочуваат земјоделците а тоа е откупот.

Николовски мора да разбере дека бадијала му е секоја субвенција што ќе ја даде ако родот на земјоделците скапува на нивите и нема кој да го откупи.

До сега речиси и да не постои гранка на земјоделието која не се соочува со невидени проблеми. Нема пласман на сливата, на житото, на лубениците на праската а сега нема пласман на јаболкото.

Стандардот на земјоделците е уништен, доведени се до работ на егзистенција, а земјоделството стана гранка во изумирање.

Николовски наместо да оди и да им продава популизам на земјоделците да се фати со работа и да почне да им ги решава проблемите. Ако не може тоа да го направи нека го отстапи местото на некој што е поспособен и што ќе знае како да ги реши сите овие проблеми.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...