Заев не доби мандат за да го избрише името, ниту граѓаните на референдумот се согласија да го поддржат капитулантскиот договор

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Јасно изразената волја на граѓаните изразена на референдумот, со која се испрати гласна порака дека капитулантскиот договор не се прифаќа, треба и се очекува да биде почитувана од сите пратеници, од сите функционери, од сите институции, првенствено од Собранието кое што го распиша референдумот, а потоа и од владата. Зоран Заев не е, ниту може да биде над народот. Нема друга демократска држава каде што премиер гази врз волјата на народот.

Зоран Заев не доби мандат од граѓаните на избори да го избрише името Република Македонија, ниту граѓаните се согласија преку референдум да го поддржат капитулантскиот договор од Преспа со кој што се менува македонскиот идентитет.

Непочитувањето на овој јасен став е силување на демократијата, исто како што беше силуван гласот и избирачкото право на над 50.000 гласачи на одржаниот референдум.

Постојано приложуваме докази за масовно кршење на демократијата и полнење на кутии, па така ќе продолжиме и денеска.

 

Општина Струга, населено место Лабуништа едно избирачко место од 17 до 19 часот гласале 156 гласачи или на секои 46 секунди по еден гласач.

Повторно Општина Струга, Велешта од 15 до 17 часот гласале 497 гласачи или на секои 14 секунди по еден гласач.

Повторно Велешта во Струга од 15 до 17 часот гласале 247 гласачи или на секои 29 секунди по еден гласач.

Кичево, населено место Зајас од 17 до 19 часот гласале 350 гласачи или на секои 20 секунди по еден гласач.

Друго изборно место исто во населено место Зајас, Општина Кичево од 17 до 19 часот гласале 127 гласачи или на секои 56 секунди по еден гласач.

Трето избирачко место во Зајас, Општина Кичево од 15 до 17 часот гласале 202 гласачи или на секои 35 секунди по еден гласач.

Општина Желино, населено место Тревош од 13 до 15 часот гласале 136 гласачи или на секои 52 секунди по еден гласач.

Општина Липково, населено место Виштица од 11 до 13 часот гласале 175 гласачи или на секои 41 секунди гласал по еден гласач.

Општина Боговиње, населено место Каменање од 17 до 19 часот гласале 167 гласачи или на секои 43 секунди по еден гласач.

Општина Пласница, населено место Пласница од 17 до 19 часот гласале 170 гласачи или на секои 42 секунди гласал по еден гласач.

Повторно Пласница, уште едно избирачко место исто од 17 до 19 часот гласале 202 гласачи или на секои 35 секунди гласал по еден гласач.

Општина Долнени, населено место Црнилиште од 11 до 13 часот гласале 225 гласачи или на секои 32 секунди гласал по еден гласач.

 Студеничани, населено место Батинци од 17 до 19 часот гласале 262 гласачи или на секои 27 секунди гласал по еден гласач од Батинци.

Ова е само дел од доказите зошто мора да биде сменет РЈО, зошто мора да има анкетна комисија во Собранието, зошто е потребна техничка, пржинска влада за спроведување на следните избори онака како и што и беше договорено.

Оваа власт затоа и го чува Републичкиот Јавен обвинител Љубомир Јовески кој се крие и не го расчистува криминалот во кој што власта влегува секојдневно, ниту пак ги расчиствува изборните измами и поткупувања и полнењето на кутии. Со неговото непостапување РЈО прави злоупотреба на својата должност, и за тоа е потребна итна негова смена.

Почитувани, вакви насилни процеси, вакво полнење на кутии, вакво лажирање на резултати не враќа во 90-тите години на минатиот век. Оваа власт нема капацитет да одржи чисти фер и демократски избори на кои што граѓаните би биле сигурни дека својот избор нема да им биде злоупотребен.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...