Со спогодбата се ништи македонизмот, се ништи Македонија

Колку повеќе се трудите да кажете или да одбраните нешто, а не можете, уште повеќе навлегувате и заглавувате во калта, реплицираше пратеникот Трајчо Димков во Комисијата за Уставни промени.

Димков запраша: Јас сум Македонец, моите се по потекло од Егејска Македонија и сега дедо ми Крсте и баба Елена кои останаа во Пожарско и живеат таму се Македонци? А, јас тука нема да бидам Македонец?

-Кажете им на луѓето дека ние не сме повеќе Република Македонија и оваа држава повеќе не постои. Тоа треба да им го кажете. И за јазик и за се. Ја бришете целата историја македонска. Значи се што е македонско со таа спогодба, а тоа не е договор туку е спогодба  се досега што направивте е незаконски и неправно. Значи треба да знаат граѓаните, ние посочувавме, многу пати им кажавме дека со оваа спогодба се ништи македонизот. Се ништи Македонија, не постоиме повеќе, нагласи Димков.

Димков потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ е првата политичка партија која кажа дека сака влез во ЕУ и НАТО, додека СДСМ се уште беше за Титова Југославија во тој период. Да не се манипулираат работите. Граѓаните кажаа на референдумот, а СДСМ мора да го почитува правото но и волјата на граѓаните.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...