Со Договорот, СДСМ се откажува од културното наследство на Република Македонија

Според договорот, член 7 став 2 вели „терминот Македонија за првата страна ќе значи областа, народот во северниот регион, нивните одлики, елинската цивилизација историјата, културата, наследството во тој регион од антика до денешен ден, тоа е дефиниција за нивното наследство“, реплицираше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на денешната расправа на Комисијата за уставни измени.

Тој додаде дека песната „Врана коња јавам јас“, „Ибраим оџа“ познатото оро кое се игра денеска во Македонија, песна „Дафино вино црвено“, седум-осминскиот такт, се настанати во Егејска Македонија, а со овој Договор со Грција нема да бидат наследство на Македонија, туку остануваат во наследство на Грција.

Димовски реплицираше и дека избирачкиот список се составува врз база на регистар на државјанство кое што го води Министерството за внатрешни работи.

-Кај нас во Република Македонија статусот на жител или не жител апсолутно не е поврзано со гласач или негласач, туку тоа е поврзано со статусот државјанство, вели Димовски.

Пратеникот Димовски потенцираше дека Македонци во соседна држава и македонска дијаспора е сосема различна работа.

-За разлика од нашите кои живеат во Мелбурн, Торонто, Цирих, овие Македонци во соседниве држави, кои што Уставот ги препознава како елемент со посебна заштита од нашата држава, не се дијаспора. Македонците во Благоевград, во Лерин или во Голо брдо или на Гора во Косово се автохтоно население на таа територија, потенцираше Димовски

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...