Заев и Николовски го потценуваат трудот на производителите на слива

Соопштение до јавноста реакција на прес конференцијата на Љупчо Николовски

Салонските политичари од  СДСМ  го уништуваат македонското земјоделие. Заев и Николовски го потценуваат трудот на производителите на слива. Цена од  5 денари за индустриска слива и 8 денари свежа слива не е рентабилна цена.

Единствено рентабилна цена за килограм  слива, која ги покрива производствените трошоци и обезбедува  минимална егзистенција е цена од 12 денари по килограм, се под тоа е потценување на трудот на земјоделците.

Половина од родот на слива во радовишко е веќе опаднат, а како што тврдат земјоделците штетите се над 1.6 милиони евра. Кој ќе ја надомести оваа штета?

Производителите на слива во Пијанец и Малешевско немаат продадено ниту килограм од својот род , над 10.000 тони слива се неоткупени. Откуп скоро и да нема, а тој што им се нуди од поединечни откупувачи е минимални 2 денари, што е потценување на нивниот труд.

Можеби Николовски и Заев  имаат розеви наочари и не ја гледаат реалноста, но земјоделците не  носат розеви наочари и за нив да се работи земјоделие во време на СДСМ се граничи со работа за време на  временска непогода.

Земјоделието со СДСМ  е на  колена. Земјоделците се на раб на егзистенција. СДСМ мора да си замине. Оваа влада донесе само хаос за земјоделието.

                                                                                                            Со почит,
                                                                        Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...