ВМРО-ДПМНЕ испрати своја делегација на поменот кај Карпалак да оддаде чест на хероите на Македонија

Соопштение до јавноста

Денес е тежок ден за Република Македонија, ден кога ги паметиме македонските херои кои трагично ги загубија своите животи бранејќи ја својата држава. Тие ја платија најскапата цена за љубовта кон својата татковина.

Иако поминаа 17 години од овој трагичен ден болката е иста за прерано згаснатите животи на овие млади храбри луѓе.

ВМРО-ДПМНЕ испрати своја делегација на поменот кај Карпалак да оддаде чест на хероите на Македонија. Дел од делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ беше членот на Извршниот комитет на партијата Александар Велјановски, пратеничката Дафина Стојаноска и пратеникот и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев.

Ѓорчев истакна дека ова е тажен помен и момент на сеќавања како и вечна слава за сите оние кои се бореа и загинаа за Македонија.

Жртвата на овие млади луѓе има уште поголема тежина во овие тешки моменти за Македонија кога власта се обидува да го промени целосно ликот на државата за која овие херои ги положија своите животи.

Моменти во кои Заев се обидува да го промени името кое овие луѓе со гордост и со почит го изговараа кога ја положуваа својата заклетва „Се колнам дека ќе ги бранам слободата, сувереноста, самостојноста и територијалниот интегритет на Република Македонија“.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...