Трагично е што Шилегов нема направено ниту еден проект за Скопје во изминативе 10 месеци, па мора да го презентира чистењето на улиците како капитален проект

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Петре Шилегов

Среќна нова 1712, Шилегов ја откри парната машина. Откако СДСМ почна да дели иновации и за печатници и реинкарнација, се разбуди креативноста кај нивните функционери, па Петре Шилегов денес презентираше чистење и одржување на улици како проект на градот.

Трагично е што Шилегов кој нема направено ниту еден проект за Скопје и скопјани во изминативе 10 месеци мора да го презентира чистењето на улиците како капитален проект, работа која спаѓа во редовен делокруг на надлежности на ЈП Комунална хигиена.

Чистењето и одржувањето на хигиената на улиците е обврска на градот и општините, а не проект и измислица на Шилегов. Дали Шилегов мисли дека граѓаните треба да му бидат благодарни што ЈП Комунална хигиена ќе ја извршува работата за која  е платена?

Чисто Скопје е императив за градската власт. Одржување на комуналната хигиена е обврска. Шилегов наместо да држи празни прес конференции да се фати за работа бидејќи скопјани очекуваат работа, а не фалби со  работите кои се должни да ги извршуваат.

 

  Со почит,                   
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...