Шапуриќ наместо да се заканува со тужби, прво треба да одговара за скандалот со Шекеринска

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Молкот кај Шекеринска и нервозата и нетрпението кај Шапуриќ покажуваат дека се фатени живи како си префрлаат народни пари меѓусебе.

Господине Шапуриќ, ние ја разбираме вашата нервоза. Скандалот кој што излезе Ви ги помати пресметките за вашиот буџет и нас навистина ни е жал за тоа. Но, како министер кому работа му е да работи за подобрување на климата за домашните инвестиции, Вие никако не смеете да работите за подобрување на климата на буџетот на вашата невладина од која документите велат дека сте дел, а вие негирате.

Кој ли лаже? Официјалните документи или Вие?

Зоран Шапуриќ пред да се закануваш со тужби треба да одговорите сите инволвирани во скандалот на неколку прашања.

Конкретно ти:

Пред да се закануваш со тужби кон медиумите и ВМРО-ДПМНЕ, зошто не ја тужиш невладината „Мултикултура“ која наводно како што викаш го злоупотребила твоето име?

Господине Шапуриќ уште едно прашање треба да одговорите. Во демантот велите, цитирам: „Преку соопштение јавно укажав дека немам никакво влијание ниту интерес од активностите на доделување на финансиски средства од Министерството за култура, некои новинари и политичката партија ВМРО-ДПМНЕ упорно го тврдат спротивното”.

Дали сакате јавно и транспарентно да ни укажете дека вашата невладина „Мултикултура“ добила средства и од министерството за култура?

Дали постои друг професор доктор на „Американ Колеџ“, Зоран Шапуриќ во Република Македонија или вие сте единствениот со ова име и презиме и оваа титула?

Радмила Шекеринска да одговори дали има донесено годишна програма за финансирање на невладини организации во министерството, како што налага законот за невладини организации?

НВО „Мултикултура“ да одговори, како се најде името на проф. Др. Зоран Шапуриќ на нивниот сајт и под чиј притисок се тргна од сајтот и документите на „Мултикултура“?

 

Почитувани,

Фатени сте живи и нема перење од овој скандал.

Доблесно, морално, етички, транспарентно, човечки е да признаете и да си сносите одговорност. Најпрвин политичка одговорност, да си поднесете оставки, а потоа и правна.

Јавното обвинителство на волку повикувања од целата јавност па и од самиот инволвиран во скандалот Шапуриќ, треба уште веднаш да поведе постапка и да истера до крај.

Граѓаните чекаат одговори, но граѓаните чекаат и одговорност.

На крајот граѓаните и Република Македонија ќе победат!

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...