Пецев, Белев, Јарамов, Топчев и Костуранов се петте млади животи кои што од тоа време сонуваа за Македонија која што ќе биде исправена а не понижена и омаловажена

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Пецев, Белев, Јарамов, Топчев и Костуранов се петте млади животи кои што од тоа време сонуваа за Европска Македонија. Македонија која што ќе биде независна и самостојна. Македонија која што ќе биде горда. Македонија која што ќе биде исправена а не понижена и омаловажена. Годините потоа ќе сведочат за нивниот активизам, но и за нивното херојско дело кое што го направиле додека биле живи.

Денеска се наоѓаме овде на ова место заедно со Унијата на Млади Сили на Општинскиот комитет Струмица и околните Општински Комитети Василево, Босилово, Ново Село, Радовиш имаме од Унијата на млади сили од Валандово, Богданци и останатите околни општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ на местото каде што започнува патот во неповрат на овие пет  млади човечки животи, на овие пет патриоти кои што сакале да ја видат сопствената земја европска и интегрирана.

 

Потоа ќе се движиме по патеката каде што нивните животи, нивната судбина оди во неповрат, но со една иста идеја а тоа било како Македонија еден ден да биде современа, модерна, горда и достоинствена држава.

Пецев, Белев, Јарамов како што вели една народна песна Топчев и Костуранов нивната крв младешка ги натопи твоите ги натопи твоите лисија столетни. Беласица на својот пат кон вечноста заедно со Македонија ќе ги спомнува нивните животи 1951-та предвреме згаснати на 13 Август.

Затоа ве поканувам да ни се придружите по патеките, по стазите по кои што овие животи ќе завршат во неповрат.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...