Што треба да се случи за Оливер Спасовски да си даде оставка?

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Оливер Спасовски

Што треба да се случи за Оливер Спасовски да си даде оставка? Уште колку млади момчиња треба да ги загубат своите животи, за Спасовски да понесе одговорност за катастрофалната безбедносна состојба во државата? Уште колку семејства треба да бидат завиени во црно за да проработи неговата совест?

Очајничките обиди на Спасовски за манипулација со јавноста во најмала рака се срамни. Тој со ваквите изјави каде замижува пред зголемената стапка на криминалитет дополнително ја влошува безбедносната состојба во државата и им дава закрила на насилниците и криминалците. Криминалците добиваат сила и уверување дека Спасовски нема никаква намера да се справи со нив, и да ги изведе пред лицето на правдата.

ВМРО-ДПМНЕ во повеќе наврати предупредуваше дека владата на СДСМ е во коалиција со криминалното подземје. Сега за ваквата коалиција цената ја плаќаат граѓаните на Македонија кои живеат во страв за своите и животите на своите најблиски.

Спасовски е најодговорен за ваквата безбедносна состојба во Македонија и мора да понесе одговорност. Тој како министер е најодговорен за дузината неразрешени свирепи убиства, за физичкото насилство по улиците и зголемениот наплив на криминал. Одговорност за сево ова мора да има, бараме оставка од Спасовски веднаш.

 

 

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...