Никој не верува дека Зоран Заев е невин

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Ниту во СДСМ, ниту кој било граѓанин верува дека Зоран Заев е најчесниот човек во Македонија. Никој не верува дека Заев е невин, а сведокот во случајот Поткуп лажел дека Зоран Заев му барал мито од едно евро за Вице, едно евро за партијата и едно евро за црквата. Напротив, целата јавност и со свои очи виде како Зоран Заев бара пари.

Денес сите видоа на дело како СДСМ подразбира право и правна држава. Денес се случи по втор пат Зоран Заев да биде амнестиран за очигледен криминал. Ниту транспарентност, ниту правда се случи денес, туку еклатантно потценување на македонската јавност.

Денес е црниот ден за македонското судство кога судиите при уши и при очи се прават слепи и глуви пред класичен криминал. Двојните аршини се тоа кое што Заев како предводник на Советот за реформи во судството успеал да го спроведе. Ова е јасна порака до целиот народ дека од денес ниту едни закони нема да важат за функционерите на СДСМ , а за сите други граѓани ќе има неправда и политички прогон доколку се дрзнат да се противат на Заев и СДСМ.

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Тагови: , , ,

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...